Oxfordshire Hockey Umpires Association

Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women

Indoor events are in blue.

Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Appointments from other Associations are shown in grey.

Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.

Tuesday 22nd January 2019
Men - Berkshire Schools
15:30Bradfield College v Wellington College @ Bradfield CollegeBHUARichard Higginson, Huw Richards (umpires)
15:00Eton College v Dr. Challoner's Grammar School @ WillowbrookBHUASimon Milford, Kevin O'Linn (umpires)
Wednesday 23rd January 2019
Women - BUCS
14:50Oxford University 3 v Cambridge 2 @ Iffley Road Sports CentreOHUATim Dudgeon, Neil Holdstock (umpires)
14:30Reading University 4 v Brunel University 2 @ Reading University Sports ParkBHUADavid Lumsden, James Mitchell (umpires)
Saturday 26th January 2019
Men - South Premier Division One
12:30Banbury v Milton Keynes @ North Oxfordshire AcademyHuw Richards (umpire)
14:10Oxford University v Spencer @ Iffley RoadAlexander Nelson (umpire), Bridget Midwinter (assessor)
Men - South Reserves
Graeme Cooke (umpire), Keith Duffy (umpire)
Women - South Premier Division One
10:30London Wayfarers v Spencer @ Battersea ParkLiz Spencer (umpire)
11:30Maidenhead v Tulse Hill & Dulwich @ Altwood SchoolMark Cumming (umpire)
12:10Oxford University v Basingstoke @ Iffley RoadMartyn Shuttler (umpire)
13:30Teddington v Reading 2 @ Teddington School, Broom RoadChristopher O'Hagan (umpire)
Women - South Premier Division Two
14:30Epsom v Guildford @ Old Schools LaneGeorgina Kenworthy-Brown (umpire)
13:00Oxford v Hampstead & Westminster 2 @ Brookes UniversityJames Bartrip (umpire)
13:00Woking v Havant @ Goldsworth ParkAshley Hurden (umpire)
Women - Friendly Matches
13:30Oxford Hawks v Swansea @ Banbury Road Sports GroundJohn Downer (umpire)
Women - South Reserves
Simon Milford (umpire), Liz Spencer (umpire)
Men - London League Premier
13:30Reading 2 v Hampstead and Westminster 2 @ Reading HCBHUAJames R Haworth, Geoff Riley, John Downer (umpires)
Men - MBBO Regional One
13:15Maidenhead v Witney @ Altwood SchoolBHUASimon Milford, Kevin O'Linn, James R Haworth (umpires)
16:30Reading 3 v Ashford @ Reading HC (Water)BHUAHuw Richards, Stephen Ridley (umpires) Karen Daffey (umpire coach)
Women - South Premier Division Three A
11:30Amersham and Chalfont v Southgate 2 @ Amersham and Wycombe CollegeBHUALes Cooke, Laurence Kimberley (umpires)
11:00Banbury v West Hampstead @ North Oxfordshire AcademyOHUAPaul Berry, Donovan Rothman (umpires) Andy Stalker (umpire coach)
12:00Milton Keynes v Oxford Hawks 2 @ Woughton Playing FieldsOHUAMichael Corran, Tim Dudgeon (umpires)
10:30Reading 3 v Henley @ Reading HCBHUAKevin O'Linn, Daryl Sudworth (umpires)
Women - Trysports Premier One
13:00Amersham and Chalfont 2 v Marlow 2 @ Amersham and Wycombe CollegeBHUAKaren McKinnon, Keith Packer, Andy Parsons, Alan Wade (umpires)
14:45Maidenhead 2 v Sonning 2 @ Altwood SchoolBHUAConrad Hall, Ian Martin (umpires)
11:30Oxford 3 v Oxford 2 @ Oxford Brookes UniversityOHUACharlie Baggs, Jerry Unsworth (umpires)
11:30Oxford Hawks 3 v Sonning @ Banbury Road North (Top)OHUAMarc Bransby, Rob McCulloch (umpires)
11:30South Berkshire v Newbury and Thatcham @ Birch Hill Recreation GroundBHUAPat Cross, Andy Parsons, Stephen Coleman, Keith Packer (umpires)
13:15Wallingford v Slough 2 @ Wallingford Sports ParkOHUAGeorgie Metcalfe, Richard Webb (ACHC) (umpires)
Women - Trysports Premier Two
11:30Aylesbury v Oxford University 2 @ Aylesbury Vale AcademyOHUAMike Vince, Rosie Vince (umpires)
14:00Banbury 2 v Reading Rockets @ North Oxfordshire AcademyOHUAStephen Coleman, Mike Tideswell (umpires)
10:00Marlow 3 v Witney 2 @ Bisham Abbey Sports CentreBHUAMel Atkinson, Dawn Collis (umpires)
10:30Oxford Hawks 4 v Henley 2 @ Banbury Road North (Near)OHUAClive Briant, John Burdett (umpires)
14:30Thame v Milton Keynes 2 @ Thame Leisure CentreOHUARosanna McEwen-Smith, Christopher Proudfoot (umpires)
10:30Wycombe 2 v Phoenix and Ranelagh @ Wycombe High SchoolBHUAJacqui Barlow, Mark Sayers (umpires)
Wednesday 30th January 2019
Men - BUCS
16:00Oxford Brookes University 3 v Bedfordshire @ Oxford Brookes UniversityOHUAEllen Schallig, Richard Young (umpires)
13:00Oxford Brookes University 4 v Anglia Ruskin (Camb) @ Oxford Brookes UniversityOHUAClive Briant, Hatty Wood (umpires)
16:30Oxford University 2 v Nottingham 4 @ Iffley Road Sports CentreOHUAJames Bartrip, Mark Cumming (umpires)
Men - BUCS - Friendly
13:10Oxford University v Oxford Brookes University @ Iffley Road Sports CentreOHUARichard Bartlett, Jim Patel (umpires)
Women - BUCS
14:30Oxford Brookes University 3 v Anglia Ruskin (Camb) @ Oxford Brookes UniversityOHUADavid Hughes, Dave Settle, James Mitchell (umpires)
14:50Oxford University 2 v Oxford Brookes University 2 @ Iffley Road Sports CentreOHUARichard Bartlett, Jim Patel (umpires)
Saturday 2nd February 2019
Men - South Premier Division One
12:00London Wayfarers v Winchester @ Battersea ParkHuw Richards (umpire)
12:30Milton Keynes v Bromley & Beckenham @ Woughton Playing FieldsAlexander Nelson (umpire)
14:00Tunbridge Wells v Banbury @ Kent CollegeKeith Duffy (umpire)
Men - South Premier Division Two
12:30Slough v Eastbourne @ Slough HCGraeme Cooke (umpire)
Women - Investec Conference North
12:30Loughborough Students v Timperley @ Loughborough UniversityEllen Schallig (umpire)
Women - Investec Conference West
13:30Reading v Exe @ Reading Cricket & Hockey ClubRick Goddard (umpire)
Women - South Premier Division One
11:30Reading 2 v London Wayfarers @ Reading Cricket & Hockey ClubMark Cumming (umpire)
12:00Spencer v Surbiton 2 @ Spencer HCLiz Spencer (umpire)
13:30Wimbledon 1A v Basingstoke @ Kings College SchoolChristopher O'Hagan (umpire)
14:00Witney v Maidenhead @ Wood Green SchoolMartyn Shuttler (umpire)
Women - South Premier Division Two
13:15Guildford v PHC Chiswick @ Broadwater SchoolGeorgina Kenworthy-Brown (umpire)
11:30Hampstead & Westminster 2 v East Grinstead 2 @ Paddington Recreation GroundAshley Hurden (umpire)
11:45Marlow v Trojans 2 @ Marlow Sports ClubJames Bartrip (umpire), Bridget Midwinter (assessor)
12:30Surbiton 3 v Oxford @ Surbiton HC, Hinchley WoodJim Chadbourne (umpire), Simon Milford (umpire)
Sunday 3rd February 2019
Men - EH Championship - Tier 1
Reading U18 v Havant U18 @ Reading HCBHUAGraeme Cooke, James R Haworth (umpires)
Men - EH Championship - Tier 2
14:00Maidenhead v Ashford @ Altwood SchoolBHUAHuw Richards, Geoff Riley (umpires)
Saturday 9th February 2019
Men - South Premier Division One
12:00London Edwardians v Indian Gymkhana @ Battersea ParkAlexander Nelson (umpire)
14:30Oxford University v Milton Keynes @ Iffley RoadBridget Midwinter (assessor)
12:00Spencer v Henley @ Spencer HCHuw Richards (umpire)
Men - South Premier Division Two
13:30Eastbourne v Staines @ Saffron Sports ClubRichard Bartlett (umpire)
15:00Guildford v Slough @ Broadwater SchoolJames R Haworth (umpire)
14:30Wycombe v Trojans @ Bisham AbbeyGraeme Cooke (umpire)
Women - Investec Conference West
12:00Olton & West Warwickshire v Trojans @ Olton & West Warwicks ClubRick Goddard (umpire), Ellen Schallig (umpire)
Women - South Premier Division One
13:30Basingstoke v Brighton & Hove @ Down GrangeLiz Spencer (umpire)
14:30Surbiton 2 v Reading 2 @ Surbiton HC, Hinchley WoodMartyn Shuttler (umpire)
13:30Teddington v Witney @ Teddington School, Broom RoadMark Cumming (umpire), Christopher O'Hagan (umpire)
Women - South Premier Division Two
13:00Oxford v Marlow @ Brookes UniversityJim Chadbourne (umpire)
11:30PHC Chiswick v Trojans 2 @ Liverpool Victoria Sports GroundAshley Hurden (umpire), Simon Milford (umpire)
13:00Woking v Hampstead & Westminster 2 @ Goldsworth ParkGeorgina Kenworthy-Brown (umpire)
Sunday 10th February 2019
Men - Conference East
13:30Richmond v Cambridge CityJohn Downer (umpire)
Men - Conference West
14:00Oxford Hawks v Olton & West Warwickshire @ Banbury Road Sports GroundAndy Stalker (umpire coach)
Men - National Senior Competitions - Tier 2
14:30Guildford v Mid Sussex @ Broadwater SchoolHuw Richards (umpire)
Women - EH Championship Tier 1 - Last 16
13:00Clifton Robinsons v Gloucester City @ Bristol University - Coombe Dingle Sports GroundRick Goddard (umpire)
Women - EH Championship - Tier 2
12:45Sonning v Henley @ Berkshire County Sports ClubBHUAJames Bartrip, Philippa Sanders, Simon Milford (umpires)
Saturday 16th February 2019
Men - South Premier Division One
13:30Henley v Winchester @ Reading RoadJohn Downer (umpire)
12:00London Wayfarers v Bromley & Beckenham @ Battersea ParkKeith Duffy (umpire)
13:30Tunbridge Wells v Oxford University @ Tonbridge SchoolHuw Richards (umpire)
Men - South Reserves
Richard Bartlett (umpire)
Women - Investec Conference North
15:00Leicester v Brooklands Poynton @ Leicester Grammar SchoolEllen Schallig (umpire)
Women - Investec Conference West
12:00Barnes v Olton & West Warwickshire @ Chiswick Boathouse, Dukes MeadowRick Goddard (umpire)
12:00Oxford Hawks v Gloucester City @ Banbury Road Sports GroundAndy Stalker (umpire coach)
Women - South Premier Division One
13:20Oxford University v Teddington @ Iffley RoadMark Cumming (umpire), Liz Spencer (umpire)
11:30Reading 2 v Wimbledon 1A @ Reading Cricket & Hockey ClubMartyn Shuttler (umpire)
Women - South Premier Division Two
13:30Havant v PHC Chiswick @ Havant CollegeGeorgina Kenworthy-Brown (umpire)
11:45Marlow v East Grinstead 2 @ Marlow Sports ClubJames Bartrip (umpire), Bridget Midwinter (assessor)
11:00Surbiton 3 v Woking @ Surbiton HC, Hinchley WoodAshley Hurden (umpire)
Women - South Reserves
Simon Milford (umpire)
Saturday 23rd February 2019
Men - Conference West
13:30Havant v Cardiff & Met @ Havant CollegeJohn Downer (umpire)
Men - South Premier Division One
14:30Indian Gymkhana v Henley @ Indian Gymkhana H.C.Huw Richards (umpire)
14:30Oxford University v London Wayfarers @ Iffley RoadAlexander Nelson (umpire)
Men - South Premier Division Two
15:00Guildford v Eastbourne @ Broadwater SchoolRichard Bartlett (umpire)
Men - South Reserves
Keith Duffy (umpire)
Women - Investec Premier Division
13:00Clifton Robinsons v Beeston @ Bristol University - Coombe Dingle Sports GroundEllen Schallig (umpire)
Women - Investec Conference North
12:00Belper v Fylde @ Belper Meadows Sports ClubRick Goddard (umpire)
Women - South Premier Division One
14:00Surbiton 2 v Witney @ Surbiton HC, Hinchley WoodLiz Spencer (umpire)
13:30Teddington v Brighton & Hove @ Teddington School, Broom RoadChristopher O'Hagan (umpire), Martyn Shuttler (umpire)
Women - South Premier Division Two
14:30Epsom v Surbiton 3 @ Old Schools LaneSimon Milford (umpire)
13:15Guildford v Hampstead & Westminster 2 @ Broadwater SchoolAshley Hurden (umpire)
13:00Woking v Marlow @ Goldsworth ParkGeorgina Kenworthy-Brown (umpire)
Women - South Reserves
James Bartrip (umpire), Mark Cumming (umpire)
Wednesday 3rd July to Saturday 6th July 2019
Women - International Event - Outdoor Women's EuroHockey5s U16 Championship
@ Walcz (POL)Karen Daffey (technical director appointed by EHF)

Interactive System by...
Tex Solutions
www.texsolutions.ltd.uk